Bezpieczeństwo

Informacje związane z funkcjonowaniem zakładu

Zgodnie z art. 250 oraz 258 Prawa Ochrony Środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz. U. 2022 poz. 2556) Ferma Podolany Sp. z o. o. zgłosiła do Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie (Delegatura w Radomiu), zakład na terenie którego zlokalizowana jest instalacja do ściółkowego chowu drobiu – brojlerów kurzych jako zakład o zwiększonym ryzyku zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz.U. 2016 poz. 138) –  łatwopalne gazy ciekłe, kategoria 1 lub 2 (w tym gaz płynny) i gaz ziemny.

Oznaczenie prowadzącego zakład oraz kierującego zakładem wraz z siedzibą.

Ferma Podolany Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Zakładowej 7, 26‑670 Pionki.

Kierujący zakładem: Zdzisław Gregorczyk, tel. 887 111 350,

Adres zakładu.

Zakład zlokalizowany jest w m. Podolany 39, na działkach nr ewid. 9, 10, 11, obręb Podolany, na działkach nr ewid. 1, 2, obręb Bąkowa oraz na działce nr ewid. 364, obręb Pasieki, jedn. ewidencyjna Ciepielów.

Tytuł prawny do zakładu

Teren zakładu oraz posadowione na nim obiekty stanowią własność prowadzącego zakład.

Charakter planowanej działalności zakładu lub instalacji: instalacja do ściółkowego chowu drobiu- brojlerów kurzych.

Główna działalność zakładu to hodowla drobiu na ściółce. W procesie chowu niezbędnym jest zapewnienie stabilnych warunków temperaturowych. Do zasilania nagrzewnic zapewniających warunki temperaturowe w obrębie kurników służy instalacja gazowa.

Rodzaj instalacji i istniejące systemy zabezpieczeń

Stanowiący zagrożenie wybuchowe i palne gaz płynny (propan-butan) magazynowany jest w 18 zbiornikach o pojemności nominalnej 6400 dm3 każdy. Są one ustawione na betonowych płytach fundamentowych i podzielone na 3 grupy po 6 zbiorników. Zbiorniki 6400 dm3 typu walczakowego o wymiarach 5,9 m x 1,3 m. Zbiorniki gazu płynnego wyposażony jest przez producenta w następujący osprzęt : zawór poboru fazy gazowej z manometrem, zawór poboru fazy ciekłej, zawór do tankowania, zawór bezpieczeństwa, wskaźnik napełnienia (pływakowy %). Nogi zbiornika są połączone z fundamentem. Zbiorniki umocowane są w sposób dający możliwość kompensacji termicznej po nagrzaniu od słońca. Ciśnienie maksymalne przechowywanego gazu w zbiornikach może wynieść do 15,6 bar, średnio jest to 5‑10 bar. Zawory poboru gazu ze zbiorników połączone są kolektorem gazowym zakończonym zestawem reduktorów, redukującym ciśnienie par gazu do 70 kPa (0,7 bar). Pod tym ciśnieniem gaz doprowadzany jest rurami z „PE” do szafek gazowych na ścianach budynków. Szafki gazowe wyposażone są w zawory odcinające i reduktory redukujące ciśnienie gazu do 3,5 kPa (35 mbar). Pod tym ciśnieniem gaz zostaje doprowadzony do kurników. W kurnikach znajdują się nagrzewnice gazowe z zamkniętą komorą spalania oraz koncentrycznym przewodem powietrzno-spalinowym wyprowadzonym ponad dach budynku.

Rodzaj i ilość substancji niebezpiecznej, w tym składowanej substancji niebezpiecznej, uwzględnianych przy zaliczaniu zakładu do zakładu o zwiększonym ryzyku lub zakładu
o dużym ryzyku oraz charakterystykę fizykochemiczną, pożarową i toksyczną tych substancji.

Maksymalna masa propanu jaka może być magazynowana w ww. zbiornikach wynosi 52,9 Mg i kwalifikuje zakład do ZZR. Szczegółowe dane dotyczące przechowywania gazu precyzuje karta charakterystyki.

Charakterystykę terenu w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu, ze szczególnym uwzględnieniem czynników mogących przyczynić się do zwiększenia zagrożenia awarią przemysłową lub pogłębienia jej skutków.

Teren zakładu otaczają głównie tereny przeznaczone pod uprawy oraz leśne. W odległości do 1200 m (prognozowana granica negatywnego oddziaływania w przypadku zaistnienia najbardziej niekorzystnego scenariusza awarii w zakładzie) od źródła zagrożenia występującego na terenie zakładu znajduje się 8 zespołów budynków – są to budynki mieszkalne jednorodzinne w zabudowie zagrodowej oraz towarzyszące im budynki gospodarcze. Zdecydowana większość z nich znajduje się po stronie wschodniej zakładu. Szacunkowa liczba ludzi zamieszkałych w promieniu 1200 m od zakładu wynosi 40 osób. Najbliższy budynek mieszkalny znajduje się w odległości 271 m od możliwego źródła zagrożenia na terenie zakładu. W sąsiedztwie zakładu brak jest obiektów budowlanych, które mogą być źródłem zagrożeń lub zwiększać ryzyko ich wystąpienia, pogłębiać skutki awarii przemysłowej lub nasilić efekt domina. Zagrożenie zewnętrzne dla zakładu mogą stanowić pożary sąsiednich terenów leśnych i uprawnych.

Informacje dotyczące sposobów ostrzegania i postępowania społeczeństwa w przypadku wystąpienia awarii przemysłowej, uzgodnionych z właściwymi organami Państwowej Straży Pożarnej.

Zgodnie z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego, każdy kto zauważy pożar, awarię lub inne miejscowe zagrożenie dla osób przebywających na obiekcie, zobowiązany jest poinformować pozostałe osoby o zaistniałym zagrożeniu. Po podjęciu decyzji przez kierującego akcją o rozpoczęciu ewakuacji należy ogłosić alarm. Alarm pożarowy i alarm o konieczności ewakuacji ludzi i mienia z poszczególnych pomieszczeń powinien być ogłoszony w taki sposób, aby nie spowodować paniki wśród osób przebywających na terenie obiektu, podając komunikat o powstałym zagrożeniu i konieczności opuszczenia budynku. Z chwilą ogłoszenia alarmu, każdy pracownik znajdujący się na terenie obiektu, powinien powiadomić pozostałe osoby znajdujące się w budynku.

Przewiduje się zastosowanie następującego alarmowania wewnętrznego:

Powtarzany głos ludzki z informacją „ewakuacja ludzi na zewnątrz budynku” (przykład komunikatu: UWAGA POWSTAŁ POŻAR, OGŁASZAM EWAKUACJĘ LUDZI Z BUDYNKU NA ZEWNĄTRZ).

Program zapobiegania awariom wraz z załącznikami: